Міська рада Чернівців і АТ «Енергетична компанія України» (ЕКУ) розпочали спільну роботу щодо зміцнення енергетичної безпеки міста. Метою є створення умов для сталого технічного та економічного впровадження та експлуатації розподіленої генерації міста. Розглядаються як наявні когенераційні установки, так і впровадження нових проектів з виробництва електроенергії і тепла для потреб міста.
У місті на базі комунального підприємства «Чернівцітеплокомуненерго» вже працює перша когенераційна газова установка потужністю 1,5 МВт, яка використовується для забезпечення резервного живлення однієї із котелень, задіяній у теплопостачанні населення міста.
Фахівці ЕКУ розробили комплексну фінансово-економічну модель, що включає підвищення технічної, операційної та комерційної ефективності експлуатації когенераційних установок. Запропонований підхід може не лише підвищити надійність забезпечення Чернівців теплом та світлом, але й зробити його економічно вигіднішим для громади.
Реалізувати таке рішення можливо у межах механізму агрегованої групи, який дає можливість здійснювати професійне управління режимами роботи енергетичних потужностей з використанням великого масиву аналітичних даних. ЕКУ управляє однією із перших агрегованих груп в Україні.
Під час робочої наради в Чернівецькій міській раді також обговорювалося залучення ЕКУ, як оператора розподіленої генерації, до введення в експлуатацію другої когенераційної установки в Чернівцях, а також перспективи будівництва інших енергетичних потужностей, зокрема, сонячних станцій і установок для зберігання енергії.
«Одним із пріоритетів міської адміністрації Чернівців є енергетична безпека міста. Державна компанія ЕКУ запропонувала нову, ринкову парадигму партнерства, що поєднує можливості для підвищення надійності і сталості енергозабезпечення споживачів з економічною вигодою для громади», – зазначив Роман Клічук, міський голова Чернівців.
Віталій Бутенко, генеральний директор ЕКУ, зазначив: «Наша стратегія полягає в тому, щоб сприяти забезпеченню Чернівецької громади надійною та недорогою енергією, не збільшуючи витрат місцевого бюджету. Наші спеціалісти використовують сучасні ринкові методи, щоб постачання енергії було стабільним і вигідним для українських громад».
Довідка
АТ «Енергетична компанія України» (ЕКУ) – національна енергопостачальна компанія, один із лідерів за обсягами купівлі і продажу електроенергії в Україні, а також імпорту і експорту електроенергії. ЕКУ заснувала державну балансуючу групу учасників ринку електроенергії, яка нині є найбільшою за розміром в Україні, а також входить до ТОП-2 офтейкерів зеленої електроенергії. Клієнти компанії генерують 10% ВВП України.
Як оператор розподіленої генерації, ЕКУ співпрацює з громадами та підприємствами, пропонуючи комплексні рішення для підвищення їх енергетичної безпеки, а також забезпечуючи їх економічно ефективну роботу.
Нагадаємо, що концепція створення Оператора розподіленої генерації була розроблена державною компанією ЕКУ та схвалена робочою групою з питань подолання загроз в енергетичній сфері РНБО 28 серпня 2024 року як один із інструментів втілення Стратегії розвитку розподіленої генерації на період до 2035 року, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 липня 2024 р. № 713-р.
100% ЕКУ належить державі, управління компанією здійснює Фонд державного майна України.
