Балансуюча група ЕКУ за рік принесла державним компаніям понад півмільярда гривень

Державні компанії змогли заощадити понад 565 млн грн завдяки використанню додаткового ринкового інструментарію для купівлі-продажу електроенергії. А саме – оптимізації небалансів електроенергії в межах державної балансуючої групи АТ «Енергетична компанія України» (ЕКУ).

Створена у листопаді 2022 року, балансуюча група ЕКУ нині на другому місці за розміром на ринку електроенергії України. В її складі – найбільший виробник електроенергії країни НАЕК «Енергоатом», низка провідних виробників «зеленої» енергії, а також споживачів електроенергії – лідерів у своїх галузях.

«Створення першої в Україні державної балансуючої групи було серйозним викликом з огляду на війну і ситуацію на ринку. Та за рік вона стала win-win історією, у якій виграли всі стейкхолдери. Атомна генерація, виробники «зеленої» енергії, споживачі отримують відчутний економічний ефект. Більше того, рівень оптимізації небалансів постійно зростає завдяки долученню нових учасників і розвитку балансуючої групи», – зазначив Віталій Бутенко, генеральний директор ЕКУ.

Коментуючи роботу балансуючої групи, президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін зазначив, що робота Енергетичної компанії України є важливою, адже це значний внесок в інноваційність енергоринку України попри воєнний стан.

Великою групою учасників балансуючої групи ЕКУ є виробники з ВДЕ (відновлюваних джерел енергії), серед яких компанії з іноземними інвестиціями. 

«Для сонячних чи вітроелектростанцій небаланси зазвичай вищі через вплив погодних умов і поки що кращим практикам прогнозування не під силу звести небаланси до нуля. Наявність ефективної балансуючої групи є важливою умовою успішної роботи виробників з ВДЕ, що ризикнули призупинити продажі за «зеленим» тарифом, на вільному ринку. Комплексна пропозиція ЕКУ з балансування та гарантованого викупу електроенергії дозволяє нам частково компенсувати втрати через проблеми з боргами за «зелену» енергію, з якими стикаються багато інших виробників в Україні», – резюмувала Ольга Рибачук, керуюча директорка ELEMENTUM ENERGY, найбільшого іноземного інвестора у ВДЕ в Україні.

Довідка

Небаланс – різниця між виробленим / купленим та фактично спожитим / проданим обсягом електроенергії учасником ринку.Внаслідок небалансу в учасника ринку виникає профіцит або дефіцит електроенергії, який він має ліквідувати шляхом купівлі / продажу на балансуючому ринку – зазвичай за невигідними цінами. Так, у разі профіциту електроенергії компанія-виробник може втратити до 100% вартості електроенергії, а разі дефіциту – до 30% від ціни, яку сформовано на «ринку на добу вперед» (РДН).

Балансуюча група – механізм компенсації небалансів електроенергії. Його суть полягає в тому, що дефіцит електроенергії одних учасників групи компенсуються профіцитом інших. 

За рахунок того, що частина небалансів компенсуються всередині групи, її учасники отримують за «оптимізовану» електроенергію ринкову ціну. І, таким чином, економлять на придбанні електроенергії на балансуючому ринку в разі негативних небалансів (дефіциту) та отримують більш високу ціну за надлишки електроенергії в разі позитиву (профіциту).

АТ «Енергетична компанія України» (ЕКУ) – національна енерготрейдингова компанія, що здійснює операції з купівлі, продажу та постачання енергоресурсів для комерційних клієнтів. 100% акцій товариства належать державі Україна. Компанія працює на внутрішньому та зовнішньому ринках енергоресурсів і є засновником першої державної балансуючої групи учасників ринку електроенергії. ЕКУ є одним з провідних енерготрейдерів країни за обсягами продажу електроенергії, а також одним із ТОП-3 трейдерів зеленої енергії на вільному ринку. Питома вага клієнтів компанії в ВВП України становить 9%.

Прокрутити вгору