За перші два тижні роботи державний енерготрейдер АТ «ЕКУ» забезпечив надходження держкомпаніям майже у 815 млн грн

За підсумками перших двох тижнів роботи на експортних напрямах до Словаччини і Румунії державний енерготрейдер АТ «ЕКУ» збільшив долю держави в експорті електроенергії майже в 4 рази – до 50%. Загальний обсяг надходжень до державних компаній НЕК «Укренерго», ДП «Гарантований Покупець» та НАЕК «Енергоатом», який забезпечив АТ «ЕКУ» за цей період, складає майже 815 млн грн.

Вихід на ринок профільної державної трейдингової компанії, в якій концентрується професійна ринкова експертиза та залучені досвідчені трейдери і аналітики, посилив конкурентні позиції держави.

Так, з 19 по 31 серпня АТ «ЕКУ» експортував до Румунії та Словаччини 39 тис. МВт·год державної електроенергії, що в 1,6 рази більше, ніж експортувала вся державна генерація за попередні 1,5 місяці (з моменту відновлення експорту по вказаних напрямах).

Весь обсяг електроенергії для здійснення поставок АТ «ЕКУ» придбала у державної компанії НАЕК «Енергоатом» на ринкових умовах через Українську енергетичну біржу (УЕБ). Таким чином, обсяги експорту електроенергії українських атомних електростанцій було збільшено у 5 разів (у порівнянні з серпневими показниками до початку роботи державного трейдера).

Надходження НАЕК «Енергоатом» через збільшення обсягів експорту склали близько 90 млн грн.

Сприятлива кон’юнктура на зовнішніх ринках та посилення конкуренції через вихід державного трейдера на аукціони також збільшили надходження НЕК «Укренерго» від продажу міждержавного перетину для експорту електроенергії в Румунію і Словаччину.

Надходження державним компаніям НЕК «Укренерго» та ДП «Гарантований покупець» від АТ «ЕКУ» за послуги передачі та диспетчеризації, доступ до перетину, а також ПСО склали близько 725 млн грн.

Ключові результати:

  • збільшила долю в експорті електроенергії на напрямах до Румунії та Словаччини майже в 4 рази: з 13% до 50%;
  • заробила на всіх трьох етапах: генерації електроенергії, її передачі та продажу. І в кожному з цих напрямів збільшила дохідність;
  • генерація отримала додаткове завантаження потужностей та збільшила дохід;
  • оператор системи передачі НЕК «Укренерго» отримав додаткові надходження завдяки підвищенню ціни на перетин та внаслідок посилення конкуренції.

Нагадаємо, АТ «ЕКУ» 28 червня 2022 року була перепідпорядкована Міністерству економіки України для створення на її базі державного енерготрейдера. У середині серпня компанія розпочала комерційну діяльність на внутрішніх і зовнішніх ринках. Мета компанії – захистити економічну позицію держави і збільшити її прибутки на енергетичних ринках.

Довідка про компанію:

АТ «ЕКУ». Акціонерне товариство «Енергетична компанія України» (АТ «ЕКУ») – багатопрофільне енергопостачальне підприємство, що здійснює операції з купівлі, продажу, постачання та ринкової оптимізації споживання енергоресурсів для комерційних клієнтів. Компанія працює на внутрішньому та зовнішньому ринках енергоресурсів. 100% акцій товариства належать державі Україна. Засновником компанії є Кабінет міністрів України, повноваження з управління корпоративними правами у статутному капіталі АТ «ЕКУ» здійснює Міністерство економіки України.

На базі АТ «ЕКУ» буде створено сучасну трейдингову платформу, що дасть можливість державі стати ефективним та конкурентоспроможним гравцем на енергетичних ринках України, Європи, а надалі – на глобальних ринках енергоресурсів.

Компанію очолив Віталій Бутенко, який має 15-річний досвід реалізації масштабних проектів у сфері енергетики. Зокрема, він створив компанію D.Trading – найбільшого приватного оператора з продажу енергоресурсів. Він також має більш ніж 10-річний досвід у галузі інвестиційного банкінгу в Європі, Канаді та США, що допоможе в роботі над забезпеченням фінансової та операційної стабільності компанії.

Прокрутити вгору