Інтеграція енергосистем України та ЄС важливий стратегічний крок для двох сторін. Про це заявив Генеральний директор АТ «ЕКУ» Віталій Бутенко на форумі “Рік синхронізації. Виклики та досягнення в торгівлі електроенергією між Україною та її сусідами ЄС», що організований асоціацією енергетичних компаній Energy Club.
“Інтеграція енергосистем та транскордонні перетоки електроенергії мають стратегічне значення: надлишок електроенергії в Україні може знижувати ціновий тиск у західних країнах, а для України — це питання енергобезпеки”, — наголосив Віталій Бутенко.
Керівник АТ “ЕКУ” зауважив важливість підтримки європейських партнерів у об’єднанні енергосистем, що відбувається у важких умовах зовнішньої агресії. “Ми отримаємо допомогу Євросоюзу, і вона є критично необхідною, щоб ми успішно завершили цей процес”, — вважає Віталій Бутенко.
Він також подякував всім європейським і українським колегам, завдяки чиїм зусиллям інтеграція енергосистем відбулась і відбувається далі попри всі виклики воєнного часу.
“Набагато більше роботи попереду. Але концентровані зусилля у подоланні складнощів, з якими ми стикаємося через війну, допоможе набагато швидше прийняти всі необхідні рішення для кінцевої інтеграції, і ми працюватимемо як єдиний ринок”, — підсумував Віталій Бутенко.
Україна зацікавлена у збільшенні експортного енергетичного потенціалу, тому пріоритетними залишаються технічні питання розвитку інфраструктури та розбудова енергоринку, в тому числі покращення якості конкуренції та впровадження загальноприйнятих торгових моделей та продуктів для споживачів.
«Коли всі кроки, що зазначені в дорожній карті для подальшої інтеграції будуть виконані, нові торгівельні моделі замінять спрощені торгівельні операції, які історично склались на українському, ще доволі молодому енергоринку. І це буде на користь як виробникам електроенергії, так і споживачам», – додав він.
Керівник АТ “ЕКУ” нагадав, що компанія була створена влітку минулого року для посилення конкурентоспроможності держави на енергоринку через ринкові інструменти. Зокрема, підприємство сприяє розвитку експортного потенціалу енергетики. Завдяки конкурентній стратегії роботи на зовнішніх ринках минулого року державний енерготрейдер забезпечував майже половину постачання електроенергії у Польщу, Румунію та Словаччину. Взимку, в умовах енергодефіциту через атаки держави-агресора на українські енергооб’єкти, компанія змогла поставити імпортну електроенергію споживачам, в тому числі великим промисловим підприємствам. І була другою за обсягами імпорту зі Словаччини.
Довідка про подію:
20 квітня 2023 року Energy Club провів онлайн-форум, присвячений річниці синхронізації України з енергосистемою континентальної Європи. Форум зібрав провідних експертів та представників енергетичного сектору для обговорення викликів та досягнень у торгівлі електроенергією між Україною та країнами ЄС.
Учасники обговорювали технічні вимоги ENTSO-E, необхідні для необмеженого експорту електроенергії з України до сусідніх країн ЄС, часові рамки імплементації та можливі шляхи їх скорочення. Вони також досліджували модель торгівлі електроенергією та можливість її вдосконалення, роль бірж у процесі торгівлі та перспективи для трейдерів на ринку електроенергії з Україною.